28 grudnia 2014

Kraków

Powracam do pocztówek z Krakowa, dzisiaj Wawel.
To dawna rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim. Kraków to przecież dawna stolica Polski i w ponad tysiącletniej historii naszego państwa najdłużej był stolicą, bo przez około 700 lat.
I chociaż zwykle mówi się, że Warszawa jest stolicą Polski od 1596 roku, nie do końca jest to prawdą. Wtedy to, po pożarze zamku na Wawelu, król Zygmunt III Waza wraz z dworem przeniósł się do Warszawy, czyniąc z niej Miasto Rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości. Kraków pozostał nadal oficjalną stolicą Rzeczypospolitej, a fakt ów był bezsporny dla współczesnych tamtym czasom; tutaj też koronowali się kolejni władcy.
Warszawę ogłoszono stolicą Polski dopiero w 1918 roku, natomiast formalny zapis o jej stołeczności pojawił się w 1952 roku, w Konstytucji PRL. Wawel jest jednym z krakowskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10 komentarzy:

 1. Piękna pocztówki! Ostatnio jestem za śniegiem, więc najbardziej podoba mi się pocztówka z zimową scenerią :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie najbardziej podobają się: ta z zimową scenerią i ostatnia :) chociaż, tak jak już kiedyś gdzieś pisałam, Kraków ma jedne z ładniejszych pocztówek z polskich miast :) Mam sporo w swojej kolekcji i wszystkie mi się podobają! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta trzecia - widok z lotu ptaka tez jest fajna:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się Wawel w scenerii zimowej. :)
  Prawdopodobnie w przyszłym roku z klasą wybierzemy się na wycieczkę do Krakowa, a także do Oświęcimia. Ja w Krakowie byłam wieki temu :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkie kartki są świetne, ale zimowy widok od kilku lat jest moim numerem 1 :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyglądają na dość stare. Ale chyba takie mają swój najlepszy klimat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wawel rzeczywiście jest dość stary :) A jeśli chodzi o kartki to nie mają daty wydania, ale zakupy są całkiem 'świeże', bieżące.

   Usuń
 7. Przepiękne krakowskie pocztówki :)

  OdpowiedzUsuń