7 grudnia 2014

Bruksela

Bruksela to stolica Belgii położona w środkowej części kraju nad rzeką Senne. Jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego.
Ale to także stolica Unii Europejskiej, siedziba jej ważnych organów i m.in. NATO. Obowiązują tutaj dwa języki urzędowe: język francuski i język niderlandzki, jednak ludność Brukseli  posługuje się głównie językiem francuskim.
Wielki Plac w Brukseli, to usytuowany w centrum miasta rynek  o nieregularnym kształcie, pięciokątny, rozciągający się u wylotu siedmiu ulic, w środku nie zabudowany.  Aż do 1959 roku Wielki Plac zachował swoją pierwotną funkcję placu targowego, na którym w godzinach porannych mieszkańcy Brukseli mogli kupować i sprzedawać towary. Co dwa lata w sierpniu, w centralnym punkcie rynku, z sadzonek begonii układany jest piękny,  kwiatowy dywan,
Plac otaczają piękne kamienice, ratusz pochodzący z XIV wieku, i XVI-wieczna rezydencja Dom Króla /Maison du Roi/.
W 1998 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO.

A ten siusiający chłopczyk, Manneken pis – to chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Brukseli. 
Ta dość niepozorna fontanna została wykonana z brązu w XVII wieku. Jedna z legend mówi, że gdy w XIV wieku Bruksela była oblegana, agresorzy próbowali wysadzić w powietrze miejskie mury. Pewien mały chłopiec odkrył jednak zaminowane miejsce i nasikał na palący się już lont, ratując w ten sposób miasto.

11 komentarzy:

 1. Bardzo ładne pocztówki. Na mojej pocztówkowej liście marzeń znajduje się kartka właśnie z tym kwiatowym dywanem - jest prześliczny :) Ja nie posiadam jeszcze pocztówek z Belgii, ale mam nadzieję, że się to wkrótce zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kartki, zwłaszcza ta pierwsza. :)
  Mam pocztówkę z Brukseli z Manneken pis. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne pocztówki. Ten pomnik w Polsce chyba by nie powstał - jako nieprzyzwoity:)
  Na Podlasiu Bruksela to główny kierunek emigracji zarobkowej, szczególnie z miasta Siemiatycze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do pomnika, to masz w zupełności rację. Pewnie trzeba by go było od razu ubrać :)

   Usuń
  2. Chyba masz na myśli współczesną Polskę.
   W XVII wieku Rzeczpospolita Obojga Narodów była najbardziej otwartym i tolerancyjnym krajem Europy.
   Była państwem wielokulturowym i zróżnicowanym etnicznie.
   Więc przypuszczam, że gdyby ktoś chciał taki pomnik postawić to nie byłoby z tym żadnych problemów.

   Dzięki emigracji zarobkowej Siemiatycze mają regularne połaczenie autobusowe z Brukselą.

   Usuń
  3. Wtedy może tak. Ale dzisiaj w Polsce są grupy, którym z pewnością by to przeszkadzało. Nie jesteśmy zbyt tolerancyjni, niestety.

   Usuń
  4. Musze wypowiedzieć się w tym temacie, bo akurat podczas mojego pobytu w Brukseli pomnik tego chłopca był w ubraniu! I to nie byle jakim, bo miał śliczny mundurek. ♥ Okazjonalnie dają mu odzienie, żeby nie było wątpliwości.
   Sam pomnik jest dosyć niewielki! Przyznam, że nie mogłam go znaleźć!
   Belgia od kilkudziesięciu lat jest miejscem emigracji, nie tylko ludzi z Podlasia. Odnotowałam takich wyjazdów również sporo w kujawsko-pomorskim, chociaż tutaj jednak wygrywa Holandia (przynajmniej wśród moich znajomych).
   A co do tolerancji to daleko nam jeszcze do zachodniej, niestety... ale myślę, że pod tym względem już u nas lepiej nie będzie - jako, że Polacy to naród wiecznie niezadowolonych ludzi.

   Usuń
 4. Druga pocztówka jest śliczna;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję, za ciekawą dyskusję, z której można się było dowiedzieć interesujących rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. zapraszam do uczestniczenia w konkursie na kartkę ze Szwecji z okazji świąt ! :) http://blueskyylar.blogspot.se/2014/12/rozdanie-swiateczne-kartki-ze-szwecji.html

  OdpowiedzUsuń