29 marca 2016

Samarkanda

Kiedyś pisałam, że w domowych archiwach odnalazły się pocztówki z Uzbekistanu. Pokazywałam je TUTAJ. Dzisiaj kolejna porcja kartek z Samarkandy. Pochodzą z czasów, kiedy Uzbekistan był jedną z republik Związku Radzieckiego.

Registan w Samarkandzie jest  najwspanialszym zespołem architektonicznym w Azji Środkowej. Wokół rozległego placu wznoszą się trzy  medresy /szkoły teologiczne/, wyłożone  lśniącymi płytkami ceramicznymi, z pięknymi kopułami.


Registan /czyli piaszczyste miejsce/ był pierwotnie targowiskiem, na którym zbiegało się sześć ulic Samarkandy. Pierwsza medresa pochodzi z XV wieku, kolejne dwie wybudowano w XVII wieku. Wszystkie pięknie zdobione mozaikami, ornamentami, złoceniami.

Samarkanda z jej zabytkami jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

7 komentarzy:

 1. Mam zaledwie jedną pocztówkę z Uzbekistanu, więc chętnie oglądam kolejne, które są inne i bardzo ciekawe. Te wszystkie zdobienia są wspaniałe! Nie dziwię się, że takie miejsce jest wpisane na listę UNESCO :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kartki! Też mam pocztówkę z Samarkandy, podobną do Twoich :)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne kartki, niesamowita budowla !

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza pocztówka najładniejsza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow pocztówki robią wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam jeszcze pocztówki z tego miejsca :( i oczywiście chętnie bym przygarnęła :) Ta pierwsza chyba też mi się podoba najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń