21 marca 2016

Uxmal

Uxmal to miasto Majów położone na terenie stanu Jukatan w Meksyku. Zostało założone pod koniec X wieku, a opuszczone w wieku XV. To jedno z głównych miast cywilizacji Majów. Pośród ruin zachowały się liczne  zabytki z tego okresu.


Najbardziej znanym zabytkiem jest piramida schodkowa ze Świątynią Czarownika zwaną też Świątynią Wróżbity /zdjęcia po prawej/. Jest to budowla o wysokości ok. 38,0 m i eliptycznej podstawie. Na szczyt prowadzą wąskie i bardzo strome schody. Na niej, w różnych okresach, zbudowano w sumie pięć świątyń dostępnych z różnych stron. Zachował się także pałac Gubernatora /długi, płaski budynek/, który najprawdopodobniej był pałacem królewskim. Także  Dom Żółwi oraz ruiny innych budowli. 

Uxmal znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

3 komentarze:

  1. Bardzo interesujące miejsce, a o "Uxmal" nigdy wcześniej nie słyszałam :) (dla mniebrzmi troszkę tajemniczo). Kartka oczywiście bardzo ciekawa!

    OdpowiedzUsuń
  2. świetna kartka z dalekiego zakątku świata :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Interesujące miejsce, które na pewno warto zobaczyć będąc w Meksyku. No i do tego obiekt UNESCO. Niesamowite, że kiedyś konstruowano takie budowle.

    OdpowiedzUsuń