26 lutego 2016

Głowa Królowej

Yehliu Geopark jest położony na północnych krańcach Tajwanu, na niewielkim półwyspie nad brzegiem morza. Znajdujące się tu dziwaczne formacje skalne są efektem długoletniej erozji skał spowodowanej falami wody morskiej. Skały przybrały różne kształty, grzybów, świeczek, jaskiń i wygładzonych brzegów klifów, i noszą też odpowiednie nazwy pasujące do form jakie utworzyły.


Najsłynniejsza skała w całym parku, i w pewnym stopniu będąca symbolem Tajwanu, to 'Głowa Królowej'. Nazwano ją tak  z racji podobieństwa do angielskiej królowej Elżbiety. No, może przy odrobinie dobrej / a może i złej/ woli można przyznać, że coś w tym jest.

21 lutego 2016

Syberyjskie morze

Tak bywa nazywany Bajkał, jezioro położone na terytorium Rosji w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. Jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie.


Lustro wody znajduje się na wysokości 456 metrów n.p.m.  Długość jeziora wynosi 636 km, maksymalna szerokość 79 km , a głębokość ponad 1600 metrów. Wokół jeziora rozciąga się wiele pasm górskich, które dodają uroku temu miejscu. 
Bajkał charakteryzuje wielkie bogactwo flory i fauny. Ocenia się, że występuje w nim ok. 2630 gatunków roślin i zwierząt, w tym wiele gatunków endemicznych.

Jezioro wraz z przyległymi terenami zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

A widoczna na zdjęcie zatoczka nazywa się Бухта Бабушка czyli Zatoka Babci.

15 lutego 2016

Dolina Monumentów

Widok jak z westernów, bo i to miejsce, dzięki swoim niezwykłym krajobrazom, tworzyło scenerię wielu filmów o Dzikim Zachodzie.
 


Pocztówka przedstawia Dolinę Monumentów, która jest  Rezerwatem Plemiennym Indian Nawahów w zachodniej części USA. 
Na płaskiej równinie, pokrytej często sypkimi piaskami, wznoszą się potężne skalne formacje zwane ostańcami. A wszystko to w czerwonawym odcieniu.

I tutaj nie mogę się oprzeć aby nie dodać jeszcze jednego zdjęcia.
To nie pocztówka, tylko wykonane przeze mnie zdjęcie w tym samym miejscu.

zdj. własne

10 lutego 2016

Obrazki z Chile

Chile w pigułce. Różnorodne krajobrazy, flora i fauna, zabytki. Do podziwiania.


Niestety brak szczegółowego opisu co jest co. Ale można rozpoznać masyw górski Torres del Paine znajdujący  w południowej części Patagonii, kamienne głowy z Wyspy Wielkanocnej, najwyższą górę Chile a zarazem największy wulkan świata - Ojos del Solado.
Pewnie, przy odrobinie cierpliwości, dałoby się rozszyfrować każdy obrazek.

5 lutego 2016

Rozmiar XXXL

Te olbrzymie drzewa to sekwoje zwane też mamutowcami. Osiągają ogromne rozmiary i dożywają do około 2 -3 tysięcy lat. Są to  najwyższe drzew na świecie, a ich wymiary dochodzą prawie do 100 metrów wysokości oraz 10 metrów średnicy pnia, ale znane są przypadki jeszcze większych drzew, niestety już ściętych, szacowane na około 135 metrów wysokości i 12 metrów średnicy.

Te pocztówki przedstawiają właśnie ten gatunek drzew, a ich zestawienie z człowiekiem czy samochodem pozwoli wyobrazić sobie ich wielkość.

























Pocztówki pochodzą z Parku Narodowego Redwood  w USA. Nazwa parku związana jest właśnie z rosnącymi tu sekwojami wieczniezielonymi /ang. redwood/.

Park Narodowy Redwood znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

1 lutego 2016

Sarmizegetusa Regia

To niepozornie wyglądające miejsce to jeden z rumuńskich obiektów znajdujących się na liście UNESCO.


Sarmizegetusa Regia – stolica Dacji, najważniejszy ośrodek wojskowy, religijny i polityczny Daków przed rozpoczęciem wojny z Imperium Rzymskim /początek II wieku/. Wzniesiona na szczycie 1200 metrowej góry twierdza, obejmująca sześć cytadel, była podstawą strategicznego systemu obronnego w górach Orăştie.