5 lutego 2016

Rozmiar XXXL

Te olbrzymie drzewa to sekwoje zwane też mamutowcami. Osiągają ogromne rozmiary i dożywają do około 2 -3 tysięcy lat. Są to  najwyższe drzew na świecie, a ich wymiary dochodzą prawie do 100 metrów wysokości oraz 10 metrów średnicy pnia, ale znane są przypadki jeszcze większych drzew, niestety już ściętych, szacowane na około 135 metrów wysokości i 12 metrów średnicy.

Te pocztówki przedstawiają właśnie ten gatunek drzew, a ich zestawienie z człowiekiem czy samochodem pozwoli wyobrazić sobie ich wielkość.

Pocztówki pochodzą z Parku Narodowego Redwood  w USA. Nazwa parku związana jest właśnie z rosnącymi tu sekwojami wieczniezielonymi /ang. redwood/.

Park Narodowy Redwood znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

7 komentarzy:

 1. Też mam pocztówki z tego miejsca :) Na żywo musi robić ogromne wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow :D O tym miejscu nie słyszałam! Przy tym drzewie można poczuć się malutkim :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Równie potężne sekwoje widziałem w parkach narodowych Sequoia i Kings Canyon. Parki te są polożone blisko siebie, tak mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Los Angeles i San Francisco, w górach Sierra Nevada. W parku Sequoia rośnie sekwoja nazwana "Generał Sherman". Promotorzy parku twierdzą, że jest to największe rosnące drzewo na świecie. Ale najpiekniejsze były widoki na góry, szczególnie w okolicy Mt. Whitney.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam kartki z tego miejsca, ale chętnie bym jakąś przygarnęła. Sekwoje wyglądają bajecznie,jak z Jurrasic Park :)!Twoje pocztówki bardzo mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie drzewa robią wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczne, monumentalne drzewa!
  Chciałabym stanąć kiedyś koło takiego....

  OdpowiedzUsuń
 7. Drzewa są rzeczywiście olbrzymie i człowiek przy nich czuje się bardzo malutki.

  OdpowiedzUsuń