14 czerwca 2015

Chichen Itza

Pierwsza pocztówka z Meksyku. Udało się dopiero za drugim razem. Pierwszy swap nie dotarł, trudno powiedzieć dlaczego.

Chitzen Itza to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyku w IV-VI wieku. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej - z kulturą Tolteków.
Widoczny na pocztówce obiekt to Piramida Kukulkana /lub El Castillo/, piramida schodkowa leżąca w centrum tego starożytnego miasta. Budowla składa się z dziewięciu platform i świątyni znajdującej się na szczycie. Łącznie mierzy 30 m wysokości oraz 55 m długości u podstawy. Na jej szczyt wiodą schody znajdujące się z każdej strony budowli. Hiszpańska nazwa El Castillo oznacza Zamek i została nadana w XVI wieku przez konkwistadorów, którzy dopatrzyli się w niej architektonicznych podobieństw do europejskich budowli. W porównaniu z innymi piramidami, np. Piramidą Cheopsa w Egipcie liczącą 147 m, jest stosunkowo niewielka.
Piramida została wzniesiona przez cywilizację Majów pomiędzy IX a XII wiekiem  ku czci boga Kukulkana.
Dostęp do piramidy jest ograniczony, turyści mogą ją podziwiać jedynie z zewnątrz.

Budowla jest wpisana na listę światowego dziedzictwo UNESCO oraz została wybrana jako jeden z siedmiu nowych cudów świata.

4 komentarze:

 1. Wcale się nie dziwię, że tego typu budowle figurują na liście UNESCO lub są uznawane za cud świata. Są piękne, majestatyczne i tajemnicze. Chciałabym kiedyś zobaczyć taką piramidę nawet z zewnątrz, to musi być świetne uczucie, jakby ktoś przeniósł się w czasie :) Kartka mi się podoba, jest bardzo meksykańska :) Gratuluję kolejnego kraju!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowita jest ta piramida. Kiedyś nie mogłam zrozumieć, dlaczego ludziom się to tak bardzo podoba. Teraz wiem - to naprawdę jest piękne, a także pamięta niemały kawał historii. W końcu to ponad 1000 lat! Chciałabym kiedyś zobaczyć tę budowlę, chociażby z zewnątrz. No i gratuluję nowego kraju w kolekcji. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna kartka, marzę o takiej!

  OdpowiedzUsuń
 4. Majowie postraszyli nas końcem świata 3 lata temu hehe
  Pocztówka bardzo oryginalna - typowa dla Meksyku

  OdpowiedzUsuń