9 czerwca 2015

Budujemy mosty

Dzisiaj pocztówki z...mostami. Wszystkie znajdują się w Wielkiej Brytanii. Nie będzie tego najsłynniejszego - Tower Bridge - ale już się opatrzył i znają go chyba wszyscy. A te są nie mniej ciekawe.

 
Iron Bridge - most wybudowany pod koniec XVIII wieku nad rzeką Severn w miejscowości Ironbridge w Anglii, łączący dwa brzegi wąwozu.  Jest pierwszą na świecie dużą konstrukcją mostową wykonaną z żeliwa, wcześniej do budowy mostów używano drewna lub kamienia.
Most był eksploatowany do 1934 roku.
Ta przeprawa drogowa, wraz z miejscowością i całym wąwozem, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
 
Pochodzący z XVI wieku kamienny most nad rzeką Conwy w miejscowości Llanrwst, Walia. Jest tak wąski, że tylko jeden samochód może się na nim zmieścić. A jego ukształtowanie sprawia, że nie widać auta nadjeżdżającego z przeciwka. Kto pierwszy dotrze do szczytu mostu, ten ma prawo przejechać. Cofanie się po tak wąskim moście do najłatwiejszych nie należy. Ja pewno miałabym z tym problem :)
 
 
I budowla, która przypomina most jakkolwiek typowym mostem nie jest. To akwedukt Pontcysylite zbudowany w płn.- wsch. Walii na początku XIX wieku. Jest częścią liczącego 18 km kanału o tej samej nazwie. Sam akwedukt ma długość 307 m i składa się z 19 przęseł. Przecina rzekę Dee na wysokości 38 m. Przęsła są wykonane z płyt żeliwnych, żelazne jest korytu, którym płynie woda i mogą przepływać barki i łodzie. Całość konstrukcji spoczywa na kamiennych filarach.
Akwedukt i kanał, droga wodna będąca pionierskim dziełem inżynierii i architektury, są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
 
I jeszcze jeden most, chyba najbardziej malowniczy z tu przedstawionych. To Glenfinnan wiadukt - most znajdujący się w ciągu linii kolejowej w płn. Szkocji. Wiadukt został zbudowany pod koniec XIX wieku. Wykonany jest  w całości z betonu, ma 21 przęseł, z których każde ma 15 metrów i wznosi się na maksymalną wysokość 30 metrów. Z wiaduktu rozciąga się piękny widok na okolicę. Ta niepowtarzalna sceneria sprawiła, że kręcono tu sceny wielu filmów, m.in. Harrego Pottera.
 
Piękne pocztówki od Toma. Dziękuję :)
 


8 komentarzy:

 1. Uwielbiam pocztówki z mostami! Uwielbiam mosty, mimo iż panicznie boję się je przekraczać.
  Przepiękne te pocztówki. W szczególności urzekł mnie Ironbridge. Jest piękny!

  OdpowiedzUsuń
 2. ŚWIAT JEST PIĘKNY9/6/15 20:53

  Moim zdaniem najciekawiej prezentuje się wiadukt-most Glenfinnan.
  Ale to most Iron Bridge jest najcenniejszym zabytkiem bo jest pierwszym dużym mostem o konstrukcji żeliwnej.
  W zasadzie to wszystkie czymś urzekają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne pocztówki!! Bardzo podoba mi się pierwsza druga i ostatnia;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mosty - dzielą czy łączą??
  Tu, pięknie wtopione w przyrodę, pokazują kawał historii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowite są te mosty, które pokazałaś. Najbardziej chciałabym się przespacerować tym wąskim Llanrwst, bo lubię takie kamienne, ładnie położone mostki. To właśnie ta kartka podoba mi się najbardziej, choć zdecydowanie goni ją ostatnia, która skojarzyła mi się właśnie z Harrym Potterem :) Pierwszy most ma ciekawą konstrukcję, a trzeci w ogóle nie kojarzy mi się z tą częścią Europy. Lubię mosty na pocztówkach, ale chyba nie mam ich zbyt wiele.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnia pocztówka jest cudowna. A z akweduktu Pontcysylite można byłoby skakać na bungee :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkie kartki są bradzo ładne, ale ostatnia najpiękniejsza! :)

  OdpowiedzUsuń