20 września 2014

Sonneberg

Pocztówka z Niemiec
Przebyła 551 km w ciągu 22 dniSonneberg to stosunkowo niewielkie miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu. Leży u podnóża Lasu Turyńskiego.
Począwszy od XVIII wieku miasto znane głównie jako ośrodek produkcji zabawek. Rozwój tej dziedziny bierze swój początek od momentu, kiedy mieszkający w Sonnebergu kamieniarze i pracownicy leśni w długie, zimowe miesiące wyrabiali dla swoich dzieci drobne zabawki. Wraz z rozwojem handlu miejscowe wyroby wędrowały w najdalsze zakątki Europy. W 1901 roku z prywatnych zbiorów utworzono muzeum, które z czasem otrzymało rangę Niemieckiego Muzeum Zabawek.
Po I wojnie światowej małomiasteczkowy wówczas Sonneberg wyrósł na „Światowe Miasto Zabawek”. Jego rozwój zahamowała II wojna światowa oraz przeobrażenia gospodarcze, jakie nastąpiły po jej zakończeniu. Obecnie produkcją zabawek zajmują się także różne inne gałęzie produkcji.


I chociaż ta pocztówka do mnie nie przemawia, jest taka bez wyrazu jak większość niemieckich kartek, to po tych informacjach zrobiła się ciekawsza. 
Budynek Muzeum Zabawek to ten w lewym, dolnym rogu pocztówki.
A to ściągnięte z sieci zdjęcie przedstawiające jedną z ekspozycji zabawek w tym muzeum.

zdj. z sieci

3 komentarze:

 1. Ciekawa architektura:)
  Las Turyński to jeden z ciekawszych miejsc dla amatorów pieszych wędrówek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta pocztówka wygląda na "vintage" z czasów DDR-u, więc nie dziwi mnie że nie podbiła Twego serca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację. I niestety większość pocztówek wygląda podobnie.

  OdpowiedzUsuń