8 grudnia 2016

Jezioro gwiazd

I kolejny nowy kraj, z serii 'rare country'. Pocztówka przywędrowała aż z Malawi.
Malawi to niewielki kraj w południowo-wschodniej części Afryki, bez dostępu do morza. Za to z dostępem do długiego jeziora Malawi. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią.
Należy do grona najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Gospodarka praktycznie w całości opiera się na rolnictwie, a na obszarach wiejskich mieszka ok. 90% ludności kraju. Jezioro Malawi, zwane również jeziorem Niasa jest trzecim co do wielkości jeziorem Afryki. Ma wydłużony południkowo kształt - jego długość wynosi około 550 km, szerokość od 20 do 55 km.
Odkrywcą i pierwszym badaczem jeziora był David Livingstone, który przybył nad jego brzegi w 1859 roku. On też wymyślił jeszcze jedną nazwę dla jeziora - The Lake of Stars - a to z powodu świateł bijących z latarń rybaków wypływających na jezioro na swoich łodziach, które z daleka przypominały mu gwiazdy na niebie.


Obszar na południowym krańcu jeziora,objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Jeziora Niasa. Żyje tu wiele endemicznych gatunków ryb, będących przykładem specjalizacji ewolucyjnej. Z tego względu park ten wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Taka mała pocztówka, a o tylu ciekawych rzeczach opowiada.

PS.Pocztówkę dostałam za pośrednictwem Tian Ziyi Z Chin. Ma znajomych w różnych częściach świata, którzy w jego imieniu wysyłają pocztówki. Przeważnie za jedną trzeba mu wysłać 2-3 sztuki.
A to jego blog:  https://www.douban.com/group/topic/84131096/

1 komentarz:

  1. Ulalala! Pocztówka marzenie jeśli chodzi o kraj, z którego pochodzi. Serdecznie gratuluję takiej perełki :)

    OdpowiedzUsuń