17 września 2016

Trochę 'chińszczyzny'

Ale 'chińszczyzny' w pozytywnym znaczeniu. Trzy kartki przedstawiające obiekty z chińskiej listy UNESCO. Trochę sfatygowane chociaż wędrowały w kopercie. Ale aż 3 miesiące tak, że zwątpiłam czy dotrą.

Zakazane miasto - rezydencja władców z dynastii Ming i Qing zajmuje obszar 32 hektarów. Jej początki siegają XV wieku, ale większość istniejących dziś budowli wzniesiono  w wieku XVIII wieku lub później. Główny i największy budynek zakazanego miasta to widoczny na zdjęciu Pawilon Najwyższej Harmonii. Został wybudowany w  XV wieku a później przebudowany.  Służył jako miejsce cesarskich audiencji, konsultacji i obchodów najważniejszych ceremonii państwowych. W nim odbywały się intronizacje nowych cesarzy, nominacje urzędnicze i audiencje dla zagranicznych poselstw.

Góra Taishan /Tai Shan/ - jedna z pięciu Świętych Gór Taoizmu, miejsce o dużym znaczeniu dla kultury i historii Chin. Jest kojarzona ze wschodem słońca, narodzinami, odnową. Powszechnie się wierzy, że to tu słońce rozpoczyna swoją codzienną wędrówkę po firmamencie. Ruch pielgrzymkowy do świątyń na Tai Shan odbywa się od 3 tys. lat, a wejście na szczyt wymaga pokonania 6660 stopni.


Lijiang, Stare Miasto - miasto w południowych Chinach, u podnóża Himalajów, zamieszkane przez lud Naxi. Z piękną starówką w stylu tradycyjnej architektury Naxi. Z labiryntem uliczek wybrukowanych kocimi łbami, drewniano-glinianymi budynkami pięknie zdobionymi. Podobno takich miejsc jak Lijiang w Chinach nie ma już wiele.

2 komentarze:

  1. Dobrze, że pocztówki dotarły do Ciebie, choć po tak długim czasie. Druga z nich jest piękna. Rzadko widzę pocztówki w zimowej scenerii, więc są one dla mnie czasem takimi rarytasami i ciekawym urozmaiceniem kolekcji. Trzy obiekty UNESCO do skreślenia z listy to zdecydowanie bardzo dużo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To rzeczywiście dużo ale chińska lista UNESCO jest bardzo długa :). Pozdrawiam.

      Usuń