13 listopada 2015

Co jest za tym Murem ?

Chiny to kraj o bardzo dużej liczbie obiektów umieszczonych na liście dziedzictwa UNESCO. Mnóstwo tutaj zabytków najwyższej światowej klasy. Dzisiaj dwa z nich.

To co nieodłącznie kojarzy się z Chinami czyli Wielki Mur.


To olbrzymi wał obronny ciągnący się  na długości 6430 km. Mur nie jest dziełem jednej dynastii. Jego początki sięgają VII wieku p.n.e. ale swego gigantycznego kształtu zaczął nabierać  około 220 roku p.n.e. pod panowaniem cesarza Qinshi Huang, kiedy to fragmenty już istniejących, wcześniejszych fortyfikacji zostały połączone i utworzyły wspólny system obronny przeciw inwazjom z północy. Budowa była kontynuowana aż do czasów dynastii Ming /1368-1644/, kiedy to Wielki Mur stał się największą strukturą militarną na świecie. 
Dzisiaj kiedy już różne mury upadły, Wielki Mur Chiński jest atrakcją turystyczną. Jego niektóre fragmenty, leżące niezbyt daleko od innych ciekawych, turystycznych  miejsc zostały odrestaurowane i przyciągają rzesze turystów. 

I Terakotowa Armia, zastępy terakotowych wojowników liczące ponad 2000 lat.


Cesarz Qinshi Huang /zm. 210 p.n.e./, władca, który zjednoczył Chiny i zaangażował się m.in. w budowę Wielkiego Muru został pochowany w otoczeniu słynnych terakotowych żołnierzy. Tysiące wojowników umieszczono w trzech kryptach przykrytych drewnianymi sklepieniami a następnie przysypano ziemią. Figury, z których najwyższe mają 1,8 m wzrostu, są bardzo realistyczne. Różnią się między sobą, ich rysy dopracowano szczegółowo, a wraz z końmi, rydwanami i bronią są prawdziwymi arcydziełami. Wykonane zostały z żółtej gliny, a po wypaleniu pomalowane. Dzisiaj te kolory już prawie całkowicie wyblakły.
Zbudowany ponad 2000 lat temu grobowiec cesarza i jego terakotowej armii znajduje się u podnóża Góry Li w Lintongu, 30 km na wschód od Xi`anu. 

7 komentarzy:

 1. Oba miejsca chciałabym bardzo zobaczyć na żywo i mam nadzieję, że kiedyś się uda :) Świetne kartki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. łaaaał, pierwsza kartka jest przepiękna. No i długość Chińskiego Muru jest niebywała!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszą pocztówką jestem zachwycona, gdyż mur chiński to najbardziej popularna rzecz z którą kojarzony jest ten kraj :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kartka z murem wydaje się taka ciepła ze względu na te słońce, bardzo mi sie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obydwie kartki piękne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza kartka jest niesamowita ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super pocztówki! Wielki Mur Chiński bardzo chciałabym zobaczyć! :)

  OdpowiedzUsuń