6 czerwca 2014

Z Białorusi

Najwięcej pocztówek dostaję zza naszej wschodniej granicy.
Dziesiaj kartki z Białorusi

Pierwsza z Grodna.
Dystans 491km, 11 dni.


Miasto nad Niemnem, niedaleko granicy z Polską. Kiedyś było miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej.
Pocztówka ciekawa bo przedstawia bazylikę katedralną św. Franciszka Ksawerego /wraz z kolegium jezuickim/ współcześnie, oraz tak jak wyglądała przed laty. Jej budowę rozpoczęto w XVI w.  a fundatorem kościoła był król Stefan Batory, który u schyłku swego życia sprowadził jezuitów do Grodna.
Ponadto na pocztówce najstarsza cerkiew prawosławna Grodna - cerkiew św. Borysa i Gleba - i jedna z najstarszych w Europie płn. Pierwsza wzmianka o tej świątyni pochodzi z XII wieku.

Druga z Mińska, stolicy Białorusi.
Dystans 672 km w ciągu 5 dni.Mińsk to miasto wydzielone i obwodowe. Leży nad rzeką Świsłoczą. To największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Białotrusi. Tu znajduje się Sekretariat założonej w 1991 r. Wspólnoty Niepodległych Państw.
Na zdjęciu tzw. Górne Miasto - historyczna dzielnica stolicy, zaplanowana i rozbudowana w XVI-XVII w. jako centrum ówczesnego Mińska.

2 komentarze:

  1. Anonimowy6/6/14 16:48

    Bardzo ciekawe pocztówki.Buziaki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta z Mińska bardzo ładna :)
    P.S. Pisałaś do mnie o kartce z Leska. Byłabym chętna na wymianę. Napisz mi co chciałabyś w zamian i podaj swój adres :)

    OdpowiedzUsuń