30 czerwca 2014

Z różnych stron

Dwie pocztówki z różnych stron świata, ale utrzymane w 'miejskim' stylu. Przedstawiają dwie, jakże odmienne metropolie, Singapur i Bilbao.

Pierwsza z Singapuru.
Przebyła 9462 km w ciągu 12 dni.




Singapur  to miasto, a zarazem państwo w południowo-wschodniej Azji, położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Zwane również Miastem Lwa od od dwóch słów: singa (lew) i pura (miasto).
Od XIX w. brytyjska baza wojskowa, okupowany przez Japończyków w czasie II wojny światowej. Po wojnie oddzielna kolonia brytyjska, z pełna autonomią od 1959 r. Niepodległa Republika Singapuru, należąca do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, została utworzona w roku 1965.
Państwo Singapur położone jest na wyspie Singapur o powierzchni 572 km² wraz z grupą otaczających ją wysepek. Powierzchnia lądowa Singapuru ulega stałemu wzrostowi na skutek prac prowadzonych nad pozyskaniem lądu od morza. Ta niewielka powierzchnia sprawia, że budowle są coraz wyższe, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe rosnącej populacji.

Druga pocztówka z Hiszpanii.
Przedstawia widok na miasto Bilbao. Przebyła 1900 km w ciągu 17 dni.

 
Bilbao to miasto w północnej Hiszpanii, stolica baskijskiej prowincji Bizkaia, największe miasto Kraju Basków. Leży nad Zatoką Biskajską.
Liczy ok. 400 tys. mieszkańców a wraz z przyległymi miejscowościami (tzw. Gran Bilbao)  prawie milion - jest  to prawie połowa mieszkańców Kraju Basków.
Miasto z licznymi zabytkami, prawa miejskie uzyskało w 1300 r. Obecnie ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy Kraju Basków.

28 czerwca 2014

Zabawne obrazki

Dwie kartki z zabawnymi obrazkami.

Pierwsza z Chin - przebyła 7545 km w ciągu 53 dni.
To tzw. 'anime' - ilustracja do japońskiego animowanego filmu o zawiłym tytule Chuunibyou demo Koi ga Shitai. Może ktoś zna?


'Anime' pochodzi od ang. słowa animation i ozn. film animowany.  
W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo 'anime' służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji.

Druga kartka z Holandii.
Przebyła 1078 km w ciągu 7 dni.


Te czarno-białe krowy zwane 'holenderkami' są obok wiatraków, jednym z symboli Holandii.
Holenderska krowa daje 25 litrów mleka dziennie przez około 315 dni w roku co daje rocznie prawie 8 tys. litrów mleka. Potrafi w swoim 20-letnim życiu wyprodukować 100 tys. litrów mleka.
I jeszcze inna ciekawostka. Pewien holenderski naukowiec otrzymał satyryczną nagrodę, za śmieszne i pseudonaukowe odkrycia. Jego praca zaowocowała takimi wnioskami:
Im dłużej krowa leży, tym większa jest szansa, że wstanie.
Gdy już krowa wstanie trudno przewidzieć kiedy się położy.
Nawet ta krowa z tego się śmieje :)

24 czerwca 2014

Stop Russia

Trochę ostatnio podróżowałam i w międzyczasie dotarło kilka pocztówek z różnych stron świata. Będę je sukcesywnie pokazywać. 
Ale dzisiaj postanowiłam pokazać inną kartkę. Kartkę, którą moja córka przywiozła w ubiegłym roku z podróży do Gruzji. Wtedy  przywołała skojarzenia historyczne ale dzisiaj, w świetle wydarzeń na Ukrainie, jest komentarzem do aktualnej sytuacji.



STOP  RUSSIA  !

18 czerwca 2014

Rybińsk - Rosja

I kolejna pocztówka z Rosji, tym razem z Rybińska.
Przebyła 1735 km w ciągu 17 dni.


Rybińsk to miasto w środkowej części Rosji, port nad Wołgą.  Liczy ponad 200 tys. mieszkańców.
Na zdjęciu Sobór Przemienienia Pańskiego zbudowany w XIX wieku. Jako ciekawostkę można podać fakt, że jego projektant pierwotnie zgłosił swój projekt na konkurs na katedrę w Petersburgu. Kiedy przegrał, sprzedał go władzom miejskim Rybińska.

12 czerwca 2014

Berlin

Pocztówka z Niemiec, z Berlina - Spandau.
Trasa 532 km w ciągu 15 dni.


Spandau to dzisiaj jedna z dzielnic Berlina.  W tym miejscu, w VIII wieku,  na rzece Havela /dopływ Łaby/ powstał gród. Pierwsze wzmianki o zamku Spandow i zbudowanej wokół niego osadzie pochodzą z XII w. 
W roku 1920 Spandau włączono do Berlina, a po II wojnie światowej Spandau znalazł się sektorze brytyjskim, a tym samym w Berlinie Zachodnim. I ciekawostka, ale niezbyt sympatyczna - w więzieniu Spandau, po wojnie,  wyroki odbywali zbrodniarze hitlerowscy.

6 czerwca 2014

Z Białorusi

Najwięcej pocztówek dostaję zza naszej wschodniej granicy.
Dziesiaj kartki z Białorusi

Pierwsza z Grodna.
Dystans 491km, 11 dni.


Miasto nad Niemnem, niedaleko granicy z Polską. Kiedyś było miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej.
Pocztówka ciekawa bo przedstawia bazylikę katedralną św. Franciszka Ksawerego /wraz z kolegium jezuickim/ współcześnie, oraz tak jak wyglądała przed laty. Jej budowę rozpoczęto w XVI w.  a fundatorem kościoła był król Stefan Batory, który u schyłku swego życia sprowadził jezuitów do Grodna.
Ponadto na pocztówce najstarsza cerkiew prawosławna Grodna - cerkiew św. Borysa i Gleba - i jedna z najstarszych w Europie płn. Pierwsza wzmianka o tej świątyni pochodzi z XII wieku.

Druga z Mińska, stolicy Białorusi.
Dystans 672 km w ciągu 5 dni.



Mińsk to miasto wydzielone i obwodowe. Leży nad rzeką Świsłoczą. To największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Białotrusi. Tu znajduje się Sekretariat założonej w 1991 r. Wspólnoty Niepodległych Państw.
Na zdjęciu tzw. Górne Miasto - historyczna dzielnica stolicy, zaplanowana i rozbudowana w XVI-XVII w. jako centrum ówczesnego Mińska.

4 czerwca 2014

Hongkong

Pocztówka z daleka, aż z Hongkongu.
Przebyła 8420 km w ciągu 11 dni.



Hongkong to specjalny region administracyjny ChRL,znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.

W 1842 podpisano w Nankinie traktat kończący pierwszą wojnę opiumową. Jednym z jego postanowień było przejęcie Hongkongu przez Wielką Brytanię, znajdującego się dotąd w rękach chińskich. W 1898 podpisano umowę 99-letniej „dzierżawy” tych terytoriów przez Wielką Brytanię.
Na mocy umowy chińsko-brytyjskiej zawartej w 1984 ustalono warunki, na których Hongkong powrócił do Chin po upływie okresu dzierżawy. Chiny zobowiązały się pozostawić władzom Hongkongu do 2047 roku dużą autonomię we wszystkich sprawach, z wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych. 1 lipca 1997 ChRL objęła w

posiadanie Hongkong.

Na zdjęciu - Tsim Sha Tsui, miejski obszar na półwyspie Kowloon, jednej z dzielnic.

1 czerwca 2014

Z różnych stron Rosji

W ostatnim czasie otrzymałam dwie pocztówki z Rosji

Pierwsza z nich - z Woroneża. 
Dystans 1362 km w ciągu 13 dni.


Woroneż leży nad rzeką o tej samej nazwie, dopływie Donu, ok. 500 km na południe od Moskwy. Założony w XVI wieku. Dzisiaj liczy ponad milion  mieszkańców i jest ważnym ośrodkiem przemysłowym.

Druga pocztówka - z Moskwy.
Przebyła 1366 km w ciągu 12 dni.



Moskiewski Kreml. To olbrzymie działo to carska armata /z ros. Царь-пушка, Car-puszka/, jedna z największych na świecie. Została odlana z brązu w roku 1586 na polecenie cara Fiodora Rurykowicza  i jego podobizna zdobi armatę. Wbrew legendom, że Car-puszka nie była w stanie strzelać, przeprowadzone badania  wykazały, że oddano z niej przynajmniej jeden strzał. Natomiast nigdy nie była użyta w działaniach bojowych. 
W tle pochodząca z XVII w. cerkiew Dwunastu Apostołów. Obecnie nie pełni już funkcji sakralnych, lecz mieści wystawę poświęconą historii ikon rosyjskich, w szczególności wizerunków znajdujących się w świątyniach kremlowskich.