4 listopada 2016

Masada

Pocztówka z Izraela.

Masada to jeden z najcenniejszych izraelskich zabytków starożytności i jeden z najważniejszych symboli narodowych. Twierdza była ostatnim ośrodkiem oporu Żydów podczas wojen z Rzymianami, miejscem gdzie dobiegły kresu dzieje starożytnego Izraela.

W 40 roku p.n.e. schronił się w niej król Herod i z wdzięczności otaczał potem twierdzę swoją opieką, rozbudowując ją i wzmacniając obronność tego miejsca. W roku 73 n.e. Masada była jednym z trzech ostatnich punktów oporu przeciw Rzymianom. Kiedy dostrzeżono bezcelowość dalszej obrony przystano na propozycję zbiorowego samobójstwa. Badania archeologiczne nie odnalazły jednak ciał samobójców tak, że do końca nie wiadomo czy jest to historia prawdziwa.Płaskowyż na którym znajduje się twierdza liczy niewiele ponad 400 metrów i na jego szczyt prowadzi stroma ścieżka zwana wężową. Jednak przy panujących tu upałach i nasłonecznieniu spacer nią jest niebezpieczny i bywa okresowo zamykana.

3 komentarze:

  1. Bardzo piękna pocztówka. Możliwe, że historia o masaowym samobójstwie to tylo legenda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wężowa ścieżka brzmi intrygująco, choć faktycznie w takich warunkach pogodowych może być niebezpiecznie. Śmiertelnie niebezpieczna. Pocztówka przypadła mi nawet do gustu :)

    OdpowiedzUsuń