20 sierpnia 2016

Krasnoludki są na świecie

A gdzie? We Wrocławiu.
Na temat tego, skąd krasnale wzięły się we Wrocławiu jest kilka teorii, ale prawdę znają chyba tylko same krasnale. Jedne sięgają czasów historycznych, inne są całkiem współczesne.
Najbardziej popularna głosi, że pierwsze krasnale pojawiły się we Wrocławiu dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wtedy to na murach zaczęły pojawiać się malunki z podobizną krasnala, uśmiechniętego skrzata w pomarańczowej czapce, z kwiatkiem w ręce. Malunki te były dziełem ruchu znanego jako Pomarańczowa Alternatywa, który przy pomocy humoru i krasnoludków ośmieszał absurdy tamtych czasów. Pierwsze figurki krasnali pojawiły się we Wrocławiu w 2005 roku, i rocznie przybywa kilkadziesiąt małych rzeźb. Obecnie jest ich ponad trzysta. Z tego wynika, że moja pocztówkowa kolekcja krasnali jest bardzo skromna. Ale mam nadzieję na jej powiększenie.
 

4 komentarze:

 1. Nasze Wrocławskie krasnale są super! Mamy ich naprawdę sporo. Ich liczba tak jak pisałaś, co roku się zwiększa :-) Uwielbiam je! W razie czego mogę wspomóc w zdobyciu "krasnalowej" pocztówki ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Chętnie skorzystam.

   Usuń
  2. Nie ma sprawy :-) Chodzi o jakiegoś konkretnego krasnalka? Jak coś to pisz :-)

   Usuń
 2. najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że można się pojawiać we Wrocławiu co roku i za każdym razem można wybrać się na poszukiwania kolejnego krasnala :)

  OdpowiedzUsuń