20 czerwca 2016

M jak ...

...Mauritius
To państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Jego stolicą jest Port Louis. Słynie z pięknych plaż i jest prawdziwym rajem dla turystów. Może i ktoś z Was miał okazję ją odwiedzić ?


Widoczna na pocztówce miejscowość to Cap Malheureux. Swoją nazwę – Przylądek Nieszczęścia – zawdzięcza  dużej ilości statków, które rozbiły się o skaliste wybrzeże. Piękny kościół Notre Dame Auxiliatrice  został wzniesiony dla uczczenia rozbitków, których pochłonęło morze.

...Mozambik
Państwo położone w południowo-wschodniej Afryce, była kolonia portugalska. Jego stolicą jest Maputo. Ale to też nazwa niewielkiej,  leżącej u wybrzeży Mozambiku i należącej do tego państwa, wyspy. A także nazwa jedynego, zajmującego całą powierzchnię wyspy, miasta.Pocztówka przedstawia budowlę znajdującą się właśnie na wyspie Mozambik. To ruiny pochodzącego z XV wieku tzw. magazynu niewolników. Dzięki swojemu dogodnemu położeniu wyspa była przez wiele wieków centrum handlu niewolnikami na drodze do Indii. Miasto Mozambik było stolicą i jednym z najważniejszych portów morskich Portugalskiej Afryki Wschodniej. W czasach największej świetności miasta istniał tu pałac gubernatorski a także katedra, posterunek celny, arsenał i faktorie kupców różnych narodowości.

Ze względu na bogactwo zabytków z czasów kolonialnych wyspę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5 komentarzy:

 1. Przepiękny kraj, do którego chciałabym pojechać jak zostanę milionerką :D Pierwsza pocztówka bardzo mi się spodobała ;) Mozambik już trochę mniej. Ale chyba stamtąd są specyficzne pocztówki, bo też otrzymałam dosyć dziwną

  OdpowiedzUsuń
 2. Widok na pierwszej pocztówce jest uroczy. Cudowne miejsce. Nie miałam okazji, ale z chęcią bym się tam wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna pocztówka! Również mam dwie z Mauritiusa i totalnie zachęcają, żeby tam pojechać. Mam nadzieję, że dzięki tanim lotom uda się to marzenie zrealizować ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji odwiedzić tych krajów, ale z obydwu posiadam pocztówkę. Z Mozambiku mam nawet identyczną, ale jeszcze jej nie pokazywałam na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakież piękne pocztówki! Szczególnie ta pierwsza, taka pełna kolorów, nic tylko człowiek zaczyna marzyć o wakacyjnej wyprawie :). Szczególnie, że za oknem cały dzień niebo płacze... Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń