23 lipca 2014

Fińska sauna

Pocztówka z Finlandii.
Rekordzistka jeżeli chodzi o czas dostarczenia. Dystans 1421 km przybyła zaledwie w 3 dni.


Na zdjęciu akcesoria niezbędne do kąpieli w saunie - drewniane wiaderko /zwane u nas cebrzykiem/ do polewania wodą gorących kamieni oraz witki brzozowe do biczowania.

Słowo sauna pochodzi właśnie z języka fińskiego. Oznacza pewnego typu kąpiel związaną z rozgrzaniem organizmu w wysokiej temperaturze i schłodzeniu zimną wodą. Sauna jest od wielu wieków szeroko rozpowszechniona w Finlandii, popularna we wszystkich krajach skandynawskich i nie tylko tam.
Sauna to sposób na wszelkie bolączki. Jest takie stare fińskie powiedzenie - jeśli sauna, wódka i smoła nie pomogą, to znaczy, że zbliżasz się do śmierci.  Ale póki co, ma pomóc – na zimową depresję, przemęczenie, osłabioną odporność. 
Sauna w Finlandii jest bardzo ważnym elementem życia. Zaproszenie do sauny jest zaszczytem, z którego nie powinno się rezygnować. Trzeba wiedzieć, że sauna ma swój savoir vivre  dotyczący nie tylko stroju, a raczej jego braku. Należy uważać o czym się rozmawia, bo umów zawartych w saunie nie wolno zerwać, a kłamstwo w saunie jest rzeczą niewyobrażalną. Pewnie dlatego wspólna sauna to najlepszy sposób na zacieśnienie więzi w Finlandii.

5 komentarzy:

 1. Bardzo ładna pocztówka :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. daleko nam do kultury fińskiej sauny, a szkoda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście szkoda. Wystarczy poczytać co się dzieje u nas w saunach.

   Usuń
 3. świetny czas drogi pocztówki :)

  OdpowiedzUsuń