28 września 2015

Polskie UNESCO

Kiedyś obiecałam, że pokażę pocztówkę z polskimi obiektami znajdującymi się na liście UNESCO. Pewnie wiele osób ją widziało lub posiada ją nawet w swoich zbiorach. Można ją było kupić, o ile dobrze pamiętam, w Postcrossing-Store, ale już dość dawno tam jej nie widziałam.


Pocztówka przedstawia trzynaście polskich obiektów na liście UNESCO, chociaż obecnie jest ich czternaście. Uwzględniając jednak, że niektóre obejmują praktycznie całe historyczne obszary z wieloma zabytkami, to jest ich znacznie, znacznie więcej.

23 września 2015

Belize

Niewielkie państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim,  graniczące z Meksykiem i Gwatemalą.
Pocztówka nie przywędrowała wprost z Belize /a szkoda/, dostałam ją z USA. 

 
Wzdłuż wybrzeża Belize rozsiane są niewielkie wysepki koralowe a także większe wyspy. Największą wyspą w Belize jest Ambergris Caye, która jest bardzo popularnym miejscem wakacyjnego wypoczynku. 

Historia wyspy pamięta czasy starożytnych Majów, europejskich, kolonizatorów, piratów oraz uciekinierów z Meksyku.
Piękne plaże, ciepłe morze, rafy koralowe, kurorty z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i ośrodkami sportów wodnych. Po prostu Karaiby.
A napis na odwrocie pocztówki zaprasza: Come to Ambergris Caye for the joy of living.

18 września 2015

Język trolla

Ostatnio wzbogaciłam się o kilka pocztówek z Norwegii. To pierwsze kartki z tego kraju. Na początek pokazuję  bardzo charakterystyczne i fotogeniczne miejsce.


14 września 2015

Pałac w Kozłówce

Piękny zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka leżącej w północnej części województwa lubelskiego.


11 września 2015

Tarasy ryżowe

Tarasy ryżowe w Banaue  - Filipiny.
To liczące ok. 2000 lat tarasy, utworzone w zboczach górskich Ifugao na Filipinach. Przez Filipińczyków uważane za ósmy cud świata.


Tarasy powstały prawdopodobnie wyłącznie dzięki pracy rąk, bez użycia maszyn czy cięższego sprzętu. Znajdują się na wysokości 1500 metrów n.p.m. i zajmują powierzchnię ponad 10 000 km². Zasilane są wodą poprzez system irygacyjny ze znajdujących się powyżej lasów tropikalnych. 
Tarasy są narażone na proces erozji, ponieważ duża część pól przestaje być uprawiana. Muszą znajdować się pod stałą opieką i ciągle są odbudowywane. 
W 1995 zostały włączone na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Przejściowo uznawane były przez UNESCO za dziedzictwo zagrożone, jednak działania filipińskich władz doprowadziły do poprawy stanu tarasów.

8 września 2015

Konzentrationslager Auschwitz

Nie są to pocztówki, które przyjemnie się ogląda, ale są miejsca o których trzeba pamiętać zawsze.
Konzentrationslager Auschwitz - zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu.
W skład kompleksu KL Auschwitz weszły, w miarę jego rozbudowy: Auschwitz I /Oświęcim/, Auschwitz II – Birkenau /Brzezinka/, Auschwitz III Monowitz /Monowice/.
Zginęło tu około 1,5 mln ludzi /różne źródła podają większą lub mniejszą liczbę/ różnych narodowości, głównie Żydów, Polaków, Romów.

  

 
Na terenie obozu obecnie znajduje się muzeum. Miałam okazję go zwiedzić, ale drugi raz bym tego nie zrobiła. To bardzo traumatyczne przeżycie

To jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady /1940-1945/.

4 września 2015

Tybet

Tybet to kraina historyczna w Azji obejmująca Wyżynę Tybetańską i jej przyległości, obecnie w większości w granicach Chin. Położona jest na średniej wysokości około 4000-5000 metrów nad poziomem morza. 
Od 1965 roku około połowa historycznego obszaru Tybetu objęta jest Tybetańskim Regionem Autonomicznym ze stolicą w Lhasie, który jest autonomiczną częścią Chin.


Pocztówka przedstawia Pałac Potala w Lhasie, zimową rezydencja nominalnych władców Tybetu do 1959 roku, kiedy to Dalajlama XIV został zmuszony do ucieczki w wyniku nieudanego powstania.

Lhasa w języku tybetańskim znaczy 'miejsce święte' albo 'miejsce buddy'. Od bardzo dawna, Lhasa była centrum politycznym, gospodarczym, kulturalnym i religijnym Tybetu. Pałac Potala jest symbolem władzy religijnej i politycznej.
W XVII wieku miasto stało się siedzibą Dalajlamy, który miał swoją siedzibę właśnie w Pałacu Potala. W latach 1912-1950 Tybet cieszył się  faktyczną niezależnością, chociaż jego niepodległość nie była uznawana na arenie międzynarodowej. Po dojściu do władzy w Chinach komunistów, w 1950 wojska chińskie zajęły Lhasę.

Położony w Lhasie obiekt jest najwyżej usytuowanym /3700 m /pałacem na świecie. Składającą się z 13 kondygnacji budowlę wzniesiono z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ.
Całość mieści ponad 1000 komnat, 10 000 kapliczek i 200 000 różnego rodzaju rzeźb.
Znajdują się tu też groby ośmiu  z czternastu dalajlamów.

Pałac Potala znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

1 września 2015

Warszawa

Do tej chwili nie pokazałam jeszcze żadnej pocztówki z naszej stolicy, Warszawy. 
Pewnie dlatego, że jestem z Krakowa :). Ale bynajmniej, my tu w Krakowie nie zazdrościmy Warszawie tej stołeczności, i tak prędko Krakowowi nie dorówna. W końcu Kraków był stolicą Polski w sumie przez  ponad 700 lat, a Warszawę, mimo że król Zygmunt III Waza przeprowadził się tam w 1596 roku,  stolicą Polski ogłoszono dopiero w 1918 roku, natomiast formalny zapis o jej stołeczności pojawił się w 1952 roku, w Konstytucji PRL. 
A i dzisiaj niektórzy warszawiacy ciągną na Wawel. I szkoda, że Wawel nie pozostał li tylko królewski.

Ale miało być o Warszawie. Aby nadrobić zaległości pokazuję od razu dwie pocztówki, chociaż dotyczące tego samego miejsca.