28 lipca 2015

Salzburg

Salzburg to miasto położone w północno-zachodniej Austrii, w Alpach, niedaleko granicy z Niemcami. Ważne centrum turystyczne i sportów zimowych. Miejsce urodzin Mozarta.
Stare miasto Salzburga, ze względu na duże walory historyczne, jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 




Widoczny na zdjęciu masyw górski to Tennengebirge, którego większa część przekracza wysokość 2000 metrów. A to olbrzymie zamczysko to twierdza Hohensalzburg, jeden z największych zamków średniowiecznych w Europie. Jego budowę rozpoczęto w XI wieku, a w wieku XV uruchomiono tutaj bardzo prymitywną kolejkę linowo-terenową, dzięki której dostarczano towary do fortecy. Kolejka ta nadal działa i jest prawdopodobnie najstarszą kolejką tego typu na świecie. Twierdza pełniła różnorakie funkcje, m.in. na początku XX wieku było tutaj więzienie. Dzisiaj to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Austrii.

Nasze Tatry są równie malownicze, chociaż nie ma tam takich pięknych zamków. Wkrótce się tam wybieram. Mam nadzieję, że nie utknę w korkach na 'zakopiance'.


24 lipca 2015

Afrykańska egzotyka

Pocztówka przywędrowała z daleka, z RPA,  i jest dość egzotyczna.
Przedstawia sceny z życia plemion afrykańskich.


Jak większość krajów afrykańskich, tak i w RPA struktura etniczna jest dość zróżnicowana co wiąże się z występowaniem tu różnych plemion.
 
Najliczniejszą grupę stanowią tu Zulusi. Inne plemiona zamieszkujące RPA to Soto, Kosa oraz Tswana. Ważną grupę stanowią również Afrykanerzy /Burowie/, którzy są potomkami holenderskich osadników i ludności rodzimej. Poza tym mieszkają tu także Anglicy oraz ludność pochodzenia azjatyckiego.

Główną religią, skupiającą największą liczbę wyznawców jest chrześcijaństwo. Na drugim miejscu plasują się religie rodzime . Niewielki odsetek stanowią także hindusi oraz muzułmanie.

21 lipca 2015

Lanckorona

Lanckorona to wieś nieopodal Krakowa.
Dzisiaj wieś, jakkolwiek przez prawie sześć wieków posiadała prawa miejskie.
Miejscowość pochodzi z XIV wieku, a swoją nazwę zawdzięcza wizytom króla Kazimierza Wielkiego na tutejszych, bogatych terenach łowieckich i niewielkiej odległości od  Wawelu.





Lanckorona była niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, którzy szukali natchnienia wśród pięknych krajobrazów i urokliwych drewnianych domków. Do dziś jest jedną z najpiękniejszych wsi w Małopolsce.
Wieś zachowała oryginalną drewnianą zabudowę z drugiej połowy XIX wieku. Pozostały również ruiny zamku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego, który miał chronić drogę do Krakowa.

To jedne z droższych pocztówek jakie kiedykolwiek kupiłam /oczywiście w Polsce/ - 3 zł/szt. Zdjęcia są piękne, ale same pocztówki trochę podobne jakościowo do tych z Easy Print z tym, że na drugiej stronie mają typowy pocztówkowy nadruk.
No, ale nie mogłam się oprzeć.

17 lipca 2015

Kinabalu Park

Ta piękna pocztówka przywędrowała z Malezji.
To Park Kinabalu, jeden z czterech obiektów Malezji  znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO,  umieszczony tam jako pierwszy.


Park Kinabalu znajduje się  na północnym krańcu wyspy Borneo, w stanie Sabah. Położony jest u podnóża Góry Kinabalu /4095 metrów/ – najwyższego szczytu pomiędzy Himalajami a Nową Gwineą. W dolinie znajduje  wielka różnorodność gatunków, od nizinnej roślinności tropikalnej i lasów deszczowych, poprzez tropikalne lasy górskie i subalpejskie oraz busz na wyższych wzniesieniach. Park został uznany za Centrum Różnorodności Roślinnej dla regionu Azji południowo – wschodniej. Spotyka się tu gatunki flory z Himalajów, Chin, Australii, Malezji, a także flory tropikalnej.
Rośnie tutaj m.in. roślina o nazwie Rafflesia charakteryzująca się największym kwiatem na Ziemi - prawie 1 metr średnicy i do 10 kg wagi. Ale niestety rozmiar jest chyba jej jedyną zaletą, gdyż wydziela odpychający zapach rozkładającej się padliny.

14 lipca 2015

Dziwne domy

Jedne uchodzą za tandetne realizacje nawiedzonych projektantów, inne za perełki architektury, a na całym świecie jest ich wiele.
Krzywe, kolorowe, wykute w skale, o przedziwnych kształtach.  To ciekawe jak dziwaczne potrafią być projekty architektoniczne. Czasami ma się wrażenie, że wyobraźnia ludzka nie zna granic.
Odbiegają od przyjętych wyobrażeń o domu z płaską podłogą i prostopadłymi ścianami. I dachu nad głową. Jedne są zamieszkałe, inne powstały jedynie jako atrakcja turystyczna.

Kilka z nich mam na pocztówkach.


 

To Wiedeń i Dom  Hundertwassera. Kompleks mieszkalny zaprojektowany przez tego austriackiego artystę. Kolorowy, o nieregularnych kształtach i rozwiązaniach unikających linii prostych. Z mnóstwem roślin  w różnych miejscach, co ma podkreślić partnerstwo człowieka i przyrody.


A to Czechy, Praga i Tańczacy Dom zaprojektowany przez amerykańskiego architekta o polskich korzeniach. W sylwetce domu można dopatrzeć się pary tancerzy, stąd bywa także nazywany Ginger i Fred, na cześć  znanej pary - Freda Astaira i Ginger Rogers. Budynek jest biurowcem, mieści się w nim także kawiarnia a na najwyższym piętrze restauracja z tarasem widokowym.


I coś swojskiego, odwrócony dom, stojący 'na głowie' w Szymbarku na Kaszubach. Postawiony jako atrakcja turystyczna. Podobne domy, mające przyciągnąć turystów, można spotkać również w innych, polskich miejscowościach.

Nie udało mi się natomiast zdobyć pocztówki z najsławniejszym polskim, nietypowym domem - Krzywym Domkiem w Sopocie. Gdyby ktoś miał takową, to chętnie się wymienię.

11 lipca 2015

Demawend

Ten piękny ośnieżony szczyt  to wygasły wulkan w górach Elburs /nie mylić z górą Elbrus-najwyższym szczytem Kaukazu/, najwyższy szczyt Iranu, położony około 70 km na północny wschód od Teheranu
Nazywa się Demawend, liczy  5610 metrów wysokości, charakteryzuje się dużym kątem nachylenia stoków i stożkowym kształtem.


Z tym szczytem są związane polskie akcenty. Prawdopodobnie  pierwszym Europejczykiem, który zdobył Demawend  był Theodor Kotschy - botanik i podróżnik, urodzony w Ustroniu na Śląsku Cieszyńskim. Było to w 1843 r.  Kolejnego znanego wejścia dokonał samotnie w 1852 r. Józef Czarnota - urodzony w Strumieniu na Śląsku Cieszyńskim, polski poddany cesarza austriackiego i dyrektor górniczy w służbie szacha perskiego.

Pocztówka od Toma, dziękuję bardzo :)

8 lipca 2015

'Rekord'

Pocztówka nie jest specjalnie piękna. I pewnie bym jej nie pokazała, bo nie przepadam za czarno-białymi kartkami, ale w swoisty sposób zasłużyła sobie na publikację.
Przybyła z nieodległej Ukrainy /1007 km/, ale podróż zajęła jej...cały rok, 343 dni!!!

Nie traćcie nadziei! Zawsze może się zdarzyć, że jakaś kartka, którą uważacie za zaginioną w końcu dotrze do miejsca przeznaczenia.


To Kijów i Park Zwycięstwa nazwany tak ku czci bohaterów II wojny światowej. Na jego obszarze usytuowane jest największe na Ukrainie Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. 

A jakie są Wasze postcrossingowe 'rekordy' ?

4 lipca 2015

Bieszczadzkie cerkwie

Niedawno udało mi się pozyskać kilka pocztówek z zabytkowymi obiektami architektury drewnianej. Są wśród nich te trzy cerkwie znajdujące się w woj. podkarpackim - powiat bieszczadzki.
Drewniane cerkiewki w Bieszczadach to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli tego regionu. Po zawirowaniach wojennych oraz okresu powojennego pozostało  niewiele  tego typu obiektów w stosunku do tego co było przed wojną. Najwięcej zniszczeń dokonała jednak nie wojna, a czasy powojenne, szczególnie lat 50 i 60, kiedy to wiele cerkwi zostało rozebranych.
 
Te które pozostały mogą się podobać. 



Hoszów - Wznoszenie cerkwi greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Hoszowie rozpoczęto w połowie lat trzydziestych XX wieku. Zgodnie z tradycją budowana była na miejscu poprzedniej świątyni, która wg niepotwierdzonych źródeł datowana jest na rok 1770. Jej budowę ukończono dopiero po wojnie, w roku 1948 i przez 3 lata służyła wiernym w ZSRR jako cerkiew greckokatolicka. Hoszów powrócił w granice Polski w 1951 roku i przez następne kilkanaście lat cerkiew stała opuszczona.
W roku 1970 obiekt przejęła parafia rzymskokatolicka, obecnie jest to kościół pw. bł. Bronisławy.

1 lipca 2015

Gwatemala

Mapa zachodniej półkuli, a zwłaszcza Ameryki Południowej i Środkowej zapełnia się dość opornie, ale pocztówek z nowych państw przybywa.
Dzisiaj kolejna pocztówka z tamtego regionu.
Gwatemala to państwo w Ameryce Środkowej, położone między oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Graniczy z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem i Belize.


Ten niewielki kraj cechuje się urozmaiconym krajobrazem, aktywnością wulkaniczną i zróżnicowanym klimatem.Znajduje się tutaj kilkadziesiąt wulkanów o różnej aktywności.
Pocztówka przedstawia trzy z nich, górujące nad jeziorem Atitlán w południowej Gwatemaii: Atitlán, San Pedro i Tolimán. Ich wysokość przekracza 3 tys. metrów, najwyższy z nich to Atitlán położony na wysokości 3535 metrów.
Ostatnia erupcja wulkanu Atitlán miała miejsce w 1853, pozostałe dwa są nieczynne.