30 maja 2015

Kołobrzeg

Kołobrzeg to miasto uzdrowiskowe ale także port morski, położone w woj. zachodniopomorskim.
Byłam tam kilkakrotnie.
Dzisiejsze pocztówki nie będą związane z walorami wypoczynkowymi tej nadmorskiej miejscowości ale pokażą charakterystyczne, zabytkowe budowle.


Bazylika Mariacka Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z ważniejszych zabytków miasta. Zbudowana w XIV/XV wieku pełniła różnorakie funkcje.  Początkowo była kolegiatą, natomiast już w XVI wieku świątynią protestancką. Zburzona w trakcie walk w 1945 roku. W 1957 roku, pomimo wcześniejszych planów ich rozebrania, ruiny katedry oddane zostały w ręce kościoła katolickiego. Umożliwiło to rozpoczęcie odbudowy. Świątynia została w całości przywrócona pod jurysdykcję kościoła w roku 1974. W wyniku decyzji papieża Jana Pawła II w 1986 roku podniesiona została do godności bazyliki mniejszej.


Pochodzący z początku XIX wieku ratusz w stylu neogotyckim. Postawiony na piwnicach z XV wieku, jest budowlą w kształcie litery C, przypomina zamek obronny. Jako jeden z nielicznych budynków ocalał z zawieruchy wojennej, mimo bombardowań śródmieścia miasta.
Dzisiaj to siedziba władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego i Galerii Sztuki Współczesnej.

27 maja 2015

Najmniejsze państwo

To właśnie Watykan - najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni. Państwo-miasto, enklawa na terytorium Włoch, w Rzymie.
Watykan jest siedzibą najwyższych władz
Kościoła katolickiego, miejscem gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu, pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej.

Bazylika św. Piotra - zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolicka bazylika znajdująca się na placu św. Piotra na Watykanie. Jedna z czterech bazylik większych Rzymu, drugi co do wielkości kościół na świecie.

Papież Franciszek


Watykan, jako jedyne państwo, w całości został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

24 maja 2015

Murowana Goślina

Widziałam już pocztówki z tej miejscowości. Pochwalę się i swoją.
To miasto i gmina w województwie Wielkopolskim, niedaleko Poznania. Ta oryginalna nazwa, Goślina,  wywodzi się od imienia Gostl  /gościa – obcego przybysza, woja, rycerza)/, który obdarowany został włością goślińską za zasługi dla państwa.
Ziemia Goślińska to najdawniej zasiedlony obszar na terenie Wielkopolski. Znaleziska archeologiczne wskazują, że już 8 tys. lat p.n.e. istniały tutaj obozowiska i żyli ludzie.
Prawa miejskie Murowana Goślina uzyskała w XIV wieku.

 

Po lewej:
- Długa Goślina - drewniany kościół z XVII wieku
- Murowana Goślina - plac Powst. Wielkopolskich
- Wojnowo - neorenesansowy pałac
Po prawej:
Murowana Goślina - nowy rynek
Zielonka - ogród leśny

Tomaszu, dziękuję :)

20 maja 2015

Argentyna

Dzisiaj Argentyna - po raz pierwszy. Z tym krajem nieodłącznie kojarzy mi się piękna piosenka Don't cry for me Argentina pochodząca z musicalu Evita i śpiewana m.in. przez Madonnę.

Argentyna to państwo położone w Ameryce Południowej. Drugie co do wielkości na tym kontynencie i ósme w świecie.
Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa argentum - srebro, /plata po hiszpańsku/ i jest związana z legendą o górach pełnych srebra, która była powszechna pośród pierwszych Europejskich odkrywców Niziny La Platy.

 

Na pocztówce charakterystyczne dla Argentyny miejsca.

1. El Obelisco, zwany też Obelisco de Buenos
Aires, jest nowoczesnym monumentem stojącym w centrum Buenos Aires i będącym wizytówką miasta. Został wybudowany w 1936 roku, w 400 rocznicę osiedlenia się pierwszych hiszpańskich osadników w Río de la Pata. Monument ma 67 metrów wysokości. Swój ostateczny kształt, przypominający ołówek, uzyskał w 30 rocznicę tzw. Nocy ołówków, dla uczczenia serii porwań uczniów szkół średnich w 1976 roku. Niewielu z nich przeżyło tortury i prześladowania ze strony argentyńskiej dyktatury.
 
2.Perito Moreno – lodowiec w Parku Narodowym Los Glaciares w południowo-zachodniej prowincji Santa Cruz. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w argentyńskiej Patagonii. Ma 258 km2 powierzchni i 30 km długości.

3. Wodospad Iguazu znajduje się na granicy argentyńsko-brazylijskiej, 80% obszaru wodospadu jest na terytorium Argentyny.  Wodospad ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. W najwyższym miejscu woda  spada aż z 82 metrów, a więc z wysokości większej niż wodospad Niagara. Szum wody słyszany jest w promieniu 20 km.

4. Cerro de los Siete Colores /Wzgórze o siedmiu kolorach/ - jedno ze wzgórz otaczających miasteczko Purmamarca w płn.-zach. części Argentyny. Jego unikalna kolorystyka jest wynikiem zmian geologicznych zachodzących na tych obszarach na przestrzeni wieków.
 


17 maja 2015

Mi czy mnie

Może po przeczytaniu tego posta uznacie, że się wymądrzam. Trudno. Ale nie to mną kierowało. Uczymy się obcych języków, angielski zna prawie każdy w większym lub mniejszym stopniu. A co z naszym językiem ojczystym ? Czasami aż zgrzyta w uszach albo lepiej przymknąć powieki.
Często wyrażaną opinią odnośnie zamieszczonych na blogach czy FB pocztówkach, jest stwierdzenie, że pocztówka komuś się podoba lub nie.
Można przeczytać - Mi to się podoba
Muszę przyznać, że bardzo mnie to razi. Ja bym powiedziała:
Mnie to się podoba
albo
Podoba mi się to.
Kiedy czasami waham się, czy użyta przeze mnie forma jest poprawna, zaglądam do słownika lub korzystam z porad wujka Googla. Tak zrobiłam i tym razem.

Zaimek ja ma dwie formy celownika: akcentowaną mnie i nie akcentowaną mi.
Mnie
To forma wyróżniająca, stosowana w akcentowanej pozycji zdania. Podkreśla, że chodzi właśnie o mnie, a nie o kogoś innego. Tylko ona może wystąpić na początku zdania.
     Mnie się wydaje, że wszystko będzie dobrze
     A mnie się to nie podoba
Mi
Standardowa forma używana w pozycji nieakcentowanej. Nie może się znaleźć na początku zdania.
     Wydaje mi się, że wszystko będzie dobrze
     Nie podoba mi się to


własna pocztówka z Easyprint

Mnie podoba się ta pocztówka
Podoba mi się ta pocztówka 

Mam nadzieję, że zbytnio się nie 'powymądrzałam'.

15 maja 2015

Zamek w Malborku

Położony na prawym brzegu rzeki Nogat zamek w Malborku był budowany etapowo na przestrzeni dwóch wieków - od XIII do XV przez zakon krzyżacki. Jest warowną, ceglaną budowlą, otoczoną fosą.
Był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, w późniejszych wiekach rezydencją królów Polski.
Wielokrotni niszczony i rekonstruowany, po II wojnie wpisany do rejestru zabytków, uznany za pomnik historii, a także umieszczony na liście światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obecnie jest siedzibą Muzeum Zamkowego.




Mam dwie pocztówki z Malborka, prawie identyczne. Przez to, że takie podobne nie mogłam się zdecydować, którą pokazać. Są więc obydwie :)

12 maja 2015

Liechtenstein

Pierwsza pocztówka z Liechtensteinu.
Ma wszystka co lubię, i piękny widoczek, i nawiązanie do tradycji kraju. 


Księstwo Liechtensteinu to małe górskie państwo leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Cała granica zachodnia państwa przebiega wzdłuż biegu Renu, wschodnia zaś wyznaczana jest przez łańcuchy alpejskie. Jego powierzchnia liczy zaledwie 160 km2 i mieszka tu ok. 35 tys. mieszkańców.
Nazwa państwa pochodzi od nazwiska rodu książęcego Liechtenstein, który na przełomie XVII i XVII wieku zakupił tereny dzisiejszego księstwa.




Na pocztówce -
jeden  z najcenniejszych zabytków Vaduz, górujący nad miastem na wysokiej skale  zamek warowny. Twierdza ta w swojej obecnej formie powstała w XVI wieku i po dziś dzień pełni funkcję siedziby rodowej Książąt Liechtenstein. Ze względu na to, że cały czas na zamku zamieszkuje rodzina książęca jego wnętrza nie są udostępnione dla zwiedzających.
Poniżej -tradycyjne stroje.

9 maja 2015

Auckland

Pierwsza pocztówka z Nowej Zelandii.
Może nie końca zgodna z oczekiwaniami, ale jest.

Auckland to największe miasto Nowej Zelandii, położone w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym. Zamieszkane jest przez ok. 0,5 mln osób chociaż w całym regionie administracyjnym mieszka prawie 1,5 mln ludności.
Zostało założone przez Brytyjczyków w XIX wieku, w miejscu istniejącej osady wielorybników i było wtedy stolicą brytyjskiej kolonii.
Dzisiaj stolicą Nowej Zelandii jest Wellington, trzecie co do wielkości miasto tego państwa. 




Auckland jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast Nowej Zelandii, położone nad morzem, u podnóża wygasłego wulkanu Eden (643 m n.p.m.). Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym Nowej Zelandii.

6 maja 2015

Dziki zachód

Jeżeli nie macie dość pocztówek z Ameryki, to może obejrzyjcie jeszcze te.
Ostatnio gościli tu Indianie, pora na kowbojów.

Jest takie miasteczko, jak z westernu, na południu USA w stanie Arizona, niedaleko meksykańskiej granicy. Nazywa się Tombstone i wygląda jakby czas tu się zatrzymał. 



4 maja 2015

Howgh !

Pocztówek z Ameryki dalszy ciąg.

Dzisiaj nie będzie pięknych krajobrazów czy ciekawych budowli, a pocztówki przedstawiające Indian - rdzenną ludność zamieszkującą obie Ameryki.

To jedna z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych grup ludności tubylczej. Istnieje wiele plemion, które różnią się między sobą tradycjami czy stopniem rozwoju. Swoją nazwę Indianie zawdzięczają Krzysztofowi Kolumbowi, któremu pomyliły się kontynenty i myślał, że dotarł do Indii. Na cześć swego odkrycia nazwał tubylców Indianami.
W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej, chociaż nie wiem dlaczego utarło się, przynajmniej w popularnej literaturze, że to rasa czerwona.

Dwa pokolenia Indian - USA, stan Arizona

2 maja 2015

Statua Wolności

Mam dużo pocztówek z USA, najwięcej  ze wszystkich krajów /no, może poza  Wielką Brytanią/.
Część z nich już pokazałam, ale w kolejce czeka jeszcze mnóstwo.
Ale pocztówek ze Statuą Wolności, symbolem Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych jeszcze nie było.