26 lutego 2015

Samarkanda

W rodzinnych archiwach zastały odnalezione pocztówki pochodzące sprzed ok. 40 lat. Ale niektóre są ładne, ciekawe i do tego z odległych miejsc tak, że warto je pokazać. Te które dzisiaj przedstawię pochodzą z Uzbekistanu, państwa w Azji Środkowej, z czasów kiedy był on jedną z Republik Radzieckich. Od 1991 roku Uzbekistan jest samodzielnym państwem, republiką o autorytarnych rządach prezydenckich, członkiem Wspólnoty Państw Niepodległych.
I tym sposobem mam pocztówki z kolejnego państwa.

Samarkanda to czwarte co do wielkości miasto Uzbekistanu, a pod względem historycznym najdłużej zamieszkałe miasto świata. Starożytne miasto w tym miejscu istniało już w VI wieku p.n.e. Dzięki swemu położeniu, na jedwabnym szlaku łączącym Chiny z Europą, stała się największym miastem Azji Środkowej. To położenie sprawiło też, że walki o wpływy toczyli tu Chińczycy, Mongołowie, Arabowie, Turcy. Ślad ich obecności pozostał we wspaniałych zabytkach, które zachwycają do dziś.
W Samarkandzie jest też polski ślad. To jedno z miejsc zesłań Polaków po powstaniu listopadowym i styczniowym. W czasie II wojnie światowej była też miejscem formowania się oddziałów Armii Andersa.

 
Dzisiejsze pocztówki przedstawiają zespół nekropolii Shahi-i-Zinda. Nazwa oznaczająca 'żyjącego króla' wiąże się z legendą dotyczącą kuzyna Mahometa, który brał udział w pierwszych wyprawach Arabów do tego miejsca i na murach Samarkandy został ciężko ranny. Schronił się pod ziemią, gdzie ponoć żyje do dziś.
Kompleks budowli, obejmujący m.in. mauzolea i meczety był stawiany na przestrzeni ponad dziewięciu wieków /od XI do XIX/ i liczy ponad dwadzieścia budynków. 
Piękne mozaiki i ornamenty zachwycają.





 

































23 lutego 2015

Cypr

Cypr to państwo na wyspie o tej samej nazwie położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego. Cypr graniczy z suwerennymi brytyjskimi bazami na wyspie oraz z nieuznawaną na arenie międzynarodowej Turecką Republiką Cypru Północnego, będącej wg prawa częścią Cypru.
Ten podział Cypru jest efektem burzliwej historii wyspy.
Wyspa od czasów starożytnych zamieszkiwana była przez Greków, potem zajęta przez krzyżowców, a w XVI wieku podbita przez Turków. W XIX wieku przeszła pod okupację brytyjską, a od 1925 roku została oficjalną kolonia brytyjską. W 1960 roku Cypr odzyskał niepodległość stając się republiką zarządzaną przez przedstawicieli dwóch narodów, Greków i Turków.
Wciąż jednak dochodziło do konfliktów między obiema społecznościami. W 1974 r. Turcja rozpoczęła inwazję na Cypr. Na zajętych przez siebie terenach powstało nie uznane przez nikogo prócz Turcji państwo – Republika Turecka Cypru Północnego. Lata negocjacji i wysiłków dyplomatycznych nie przyniosły rozwiązania grecko-tureckiego konfliktu. 30% wyspy w dalszym ciągu jest pod kontrolą turecką. W 2004 Cypr został przyjęty do Unii Europejskiej.


Ciepłe morze, słońce i fantastyczne krajobrazy przyciągają na wyspę turystów z całego świata. 

 Ayia Napa - miejscowość turystyczna w południowo-wschodniej części wyspy

21 lutego 2015

Split

Split to drugie co do wielkości miasto i port w Chorwacji. Położone nad Morzem Adriatyckim, w południowej części Chorwacji - Dalmacji.


19 lutego 2015

Kostaryka

Ostatni post, z pocztówką z Grenlandii, przyprawiał Was o gęsią skórkę.
Dzisiaj coś na rozgrzewkę.
Kostaryka to państwo w Ameryce Środkowej. Od północy graniczy z Nikaraguą, od południa z Panamą. Wschodnie wybrzeże oblewają wody Oceanu Atlantyckiego /Morze Karaibskie/, a zachodnie Pacyfiku.


Charakterystyczne dla Kostaryki zdanie, wiele mówiące o tym kraju to Pura vida. Dosłownie oznacza "czyste życie", ale tłumaczone też jest jako "to jest życie!" lub "prawdziwe życie". Zwrot może być używany zarówno jako powitanie i pożegnanie, jako odpowiedź wyrażającą, że wszystko idzie dobrze, albo jako sposób podziękowania.
Właśnie taki napis istnieje na odwrocie pocztówki.
A na zdjęciu obrazki typowe dla tego kraju: Wulkan Arenal /ponad 1600 m/, piaszczyste plaże nad oceanem, element tradycji, egzotyczne ptaki i tropikalną roślinność. Ten różowy kwiat to guaria morada - odmiana storczyka, uznawany za narodową roślinę Kostaryki.

17 lutego 2015

Grenlandia

Baaardzo zimowa pocztówka, bo z krainy o klimacie polarnym.
Grenlandia to autonomiczne /od 1978 r./ terytorium zależne Danii, położone na wyspie o tej samej nazwie, będącej równocześnie największą wyspą na świecie.
Najsurowszy klimat panuje w środkowej części Grenlandii. Temperatura na tym obszarze w zasadzie nigdy nie przekracza 0 °C. Średnia temperatura powietrza w lutym wynosi tam −47 °C, zaś w lipcu −12 °C. Najniższa zanotowana na wyspie temperatura to −74 °C. Nieco cieplej jest na wybrzeżu, zwłaszcza w południowo-zachodniej części wyspy. Średnia temperatura w tym rejonie w styczniu wynosi −7 °C, zaś lipcu +10 °C.

Mieszka tu nieco ponad 50 tys. mieszkańców, głównie w niewielkich miastach na wybrzeżu.


Na zdjęciu - psi zaprzęg w zachodniej części wyspy.

Pocztówka nie przywędrowała wprost z Grenlandii. Dostałam ją z Danii. No, ale mimo autonomii Grenlandia jest nadal częścią Królestwa Danii.

15 lutego 2015

Nesebyr

Mam kilka pocztówek z Bułgarii, jeszcze żadnej nie pokazałam. Pora to zmienić. 
Bułgaria leży nad Morzem Czarnym i mam znana jest głównie z nadmorskich kurortów, chociaż 60 % kraju to tereny wyżynne i górzyste.


13 lutego 2015

Wyniki candy

Kabowerdyjskie candy zakończone, pora na losowanie. Dziękuję Wam za udział oraz  komentarze dotyczące ulubionych pocztówek. Niektórzy z was załączyli linki, miałam więc okazję je obejrzeć.
W candy wzięło udział 14 osób. Są to wg kolejności zgłoszeń:

1.AbiturAdult
2.Sandi Cullen
3.Werciarad
4.Sawatka
5.Filolog
6.Shire
7.Piękni, Bestia i Aspargen
8.Paula Nowak 
9.Pijanazyciem
10.Edi
11.Kingway Kinga
12.Lenka
13.Aoi Akuma
14.Grzanka

12 lutego 2015

Pocztówka jak marzenie

Pałac Letni /Yiheyuan/ to kompleks parkowo-pałacowy stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing /1644-1911/, położony w Pekinie. Centralnym punktem Yiheyuanu jest Wzgórze Długowieczności oraz sztuczne jezioro Kunming, które zajmuje powierzchnię 2,2 km² (ok. 2/3 całego parku). Cały kompleks liczy 70 tys. m² zabudowanej przestrzeni z licznymi ogrodami, altankami, pawilonami, galeriami i klasycznymi rezydencjami /ponad 3 tys. obiektów/. Nazwa Yiheyuan oznacza Ogród Pielęgnowania Harmonii. Początki rezydencji sięgają XII wieku, a więc czasów dynastii Jin, jednak to w XVIII wieku nastąpił jej prawdziwy rozwój. Niestety kolejne lata i zawirowania historyczne /wojna opiumowa, powstanie bokserów, rządy Kuomintangu/ sprawiły, że rezydencja była niszczona i rozkradana. Dopiero w połowie XX wieku kompleks został odrestaurowany a obecnie znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.


11 lutego 2015

TYC

TYC czyli Thank You Card, kartka wysyłana komuś w podziękowaniu za przesyłkę, która nam się spodobała. To druga TYC w mojej krótkiej karierze postcrossera.
Otrzymałam ją z Rosji /pierwszą też/. Kilka miesięcy temu wysłałam pocztówkę do Tomska w ramach oficjalnej wymiany. Spodobała się. A teraz dziewczyna odezwała się, że chce mi wysłać w ramach podziękowania kartkę. Właśnie ją dostałam.


Tomsk to miasto w Rosji, położone na Nizinie Zachodniosyberyjskiej nad rzeką Tom (dopływ Obu). Liczy ok. 0,5 mln mieszkańców.
Kartka została wydana z okazji 410 rocznicy założenia miasta. Serce jest symbolem tego jubileuszu. Na pocztówce ładny znaczek z serii Europa i okolicznościowy datownik z napisem postcrossing.
W rewanżu za jej TYC wysłałam swoją kartkę.
A Wy - dostajecie takie kartki, a może też wysyłacie ?

I już po raz ostatni zapraszam na Kabowerdyjskie Candy.
 Czasu zostało niewiele.

9 lutego 2015

Krakowski Kazimierz

Kazimierz jest częścią  Krakowa wchodzącą w skład  Starego Miasta. Od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku Kazimierz był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego nieistniejącą dziś odnogą Wisły. Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej.
Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci wysiedlili w lubelskie większość mieszkańców żydowskiej dzielnicy, a następnie utworzyli getto po południowej stronie Wisły, do którego przeniesiona została pozostała, licząca wówczas blisko 17 tysięcy osób społeczność żydowska Krakowa. Późniejsza likwidacja getta doprowadziła do unicestwienia praktycznie całej żydowskiej ludności miasta, ocaleli tylko nieliczni.
Zaniedbany przez lata, obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa,  jest sercem nocnego życia miasta. To tutaj znajduje się najwięcej pubów, restauracji i kawiarni, gdzie turyści, a także mieszkańcy przesiadują od rana do późnych godzin nocnych
Jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta. Obywają się tu liczne festiwale i imprezy, z których najsławniejszy jest coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Kilka pocztówek z Kazimierza: 

7 lutego 2015

Mapki

Nie kolekcjonuję pocztówek tematycznie. Raczej państwami, miejscami skąd pochodzą. Ale niektóre aż się proszą, aby pokazać je razem.
W moich zbiorach znalazło się kilka mapek z różnych stron świata, dzisiaj Afryka.

Tunezja
Egipt - Nil
























Byłam w tych krajach, ale ciągle czuję niedosyt. Marzy mi się jeszcze właśnie rejs po Nilu.

No i nieustająco zapraszam na moje Candy

I przy okazji reklamuję rozdanie u OLI

5 lutego 2015

Aurora Australis

Zorza polarna to zjawisko świetlne powstaje wskutek zwiększonej aktywności słońca. Silne wybuchy zachodzące na jego powierzchni tworzą tzw. wiatr słoneczny, czyli strumień protonów i elektronów posiadających olbrzymią energię i poruszających się z olbrzymią prędkością. Kiedy docierają do pola magnetycznego planety  część z nich jest przez nie rozpraszana i kierowana w przestrzeń kosmiczną a część porusza się po jego liniach i trafia w pobliże biegunów magnetycznych. Dostając się do jonosfery zderzają się z atomami w niej obecnymi, wzbudzają je i w konsekwencji powodują ich świecenie.
Kolor światła obserwowanego na niebie zależy od tego, jakie atomy zostaną wzbudzone. Jeśli będą to cząsteczki tlenu, zaobserwujemy światło czerwone lub zielone. Jeśli azot, zorza przybierze kolor purpury, a jeśli wzbudzone zostaną lżejsze gazy, jak wodór i hel, będziemy podziwiać światła w tonacjach niebieskich
.
Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne znacznie dalej. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora Borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora Australis


Ta pocztówka przywędrowała z Australii. Przedstawia właśnie zorzę południową, zwaną też światłami południa, obserwowaną z Tasmanii, wyspy
u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego, a zarazem najmniejszego stan Australii. 
To bardzo rzadkie zjawisko ale występujące nie tylko na Ziemi. Można je także zaobserwować na innych planetach-olbrzymach Układu Słonecznego.


3 lutego 2015

Kabowerdyjskie Candy

Konkurs, rozdawajka, candy. Co kto chce.
W każdym razie są dwie pocztówki do wygrania pochodzące z Cabo Verde czyli Republiki Zielonego Przylądka.

banerek

1 lutego 2015

Haczów

Haczów to wieś w województwie podkarpackim, na wschód od Krosna. Pierwsze pisemne wzmianki o Haczowie pochodzą z XIV wieku. Znajduje się tutaj najstarszy drewniany kościół w Polsce o konstrukcji zrębowej,  będący równocześnie największym drewnianym gotyckim kościołem  w Europie.



To pochodzący z końca XIV wieku kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Wnętrze kościoła zdobi polichromia figuralna z 1494, którą odkryto w ub. wieku podczas prac konserwatorskich. W XVII wieku do kościoła gotyckiego dobudowano barokową wieżę i otaczające kościół drewniane soboty /czyli niskie podcienia, wsparte na słupach, zadaszone/.
Kościół w Haczowie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Te piękną pocztówkę dostałam od Edyty.